Y I N F O

Yükleniyor

Dünyayı Birlikte Değiştirebiliriz

Hakkımızda

YİNFO ( Gençlik Bilgi Merkezi )

Derneğimizin adı ; “Gençlik Bilgi Merkezi Derneği”. Kısaltma olarak resmiyette YINFO ismini kullanıyoruz. Peki YINFO nedir ? Günümüzün en global dili! Youth Information, yani Gençlik Bilgi ’nin İngilizce kısaltması demek.
Gençlik Bilgi Merkezi’nin amaçları neler?
Gençlik Bilgi Merkezi; merkezi baklavanın, katmerin has diyarı olan Gaziantep’te olup online olarak gençler için yani senin, benim, onun dünyası demek yerine bizim dünyamız demek için ulusal çaplı çalışan, tamamen gönüllülükle işlerini yürüten, gençlik bilgilendirmesi yaparak gençleri Avrupa fırsatları konusunda haberdar eden ve yönlendiren; bu alanda çalışan gençlik kuruluşlarını destekleyen, ayrıca kültürel-sanatsal faaliyetler aracılığıyla faaliyetlerini gerçekleştiren bir dernek. Peki, bu dernek bizim için ne yapar nasıl çalışmalar yapar!  Nefret söylemiyle mücadele, ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadele, insan hakları gibi aslında kapsamı konularında daha özgür bir dünya için çalışmalar yapar. Bu kapsamda çevrim içi sosyal medya kampanyaları ve çevrimdışı eğitimler, toplantılar ve buluşmalar, zirve ve festivaller farkındalık çalışmalarını yapar.
Biraz daha açalım konuyu ;
Yinfo olarak bugüne kadar birçok etkinlik yaptık
Yabancı dil, (İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Japonca) Tiyatro, Fotoğrafçılık, Müzik, Photoshop temel kullanım, Web tasarım, Web Programlama Kursu, Hat Sanatı Kursu başta olmak üzere birçok kursumuzla gençlerimizin hayallerine dokunmaya çalıştık.
Gençlerimizin kişisel gelişimine, sosyal uyumuna, farkındalık yaratmalarına yardımcı olmak için birçok eğitim düzenledik. Bunlardan en çok sevilen ve tekrarları talep edilen eğitimleri sayacak olursak; İşaret Dili, Takım Çalışması, Paramı Yönetebiliyorum, Lobicilik ve Savunuculuk, Etkili İletişim ve Mülakat, Girişimcilik ve iş modeli Sosyal Mühendislik, Kuantum ve Olumlama, Satış ve Pazarlama, Gençlik Çalışmalarında Sosyal Uyum, Kariyer Planlaması Sosyal Medya Okuryazarlığı ve İletişim Eğitimleri şeklinde sıralayabiliriz.
 
Ayrıca bu eğitimlerin yanı sıra Türkiye’nin kalkınmasında ve toplumun gelişiminde kadınların rolünün önemine inanan TeknoSA ve Habitat Derneği ile yaptığımız eğitimler kapsamında kadınlara ücretsiz bilgisayar eğitimi vererek teknoloji ile yakınlaştırmayı hedefledik ve yüzlerce kadınımıza bu eğitimlerin sonunda katılım belgelerini sunduk.
Eurodesk Türkiye Temas Noktası olarak yaptığımız sayısız Avrupa Fırsatları Bilgilendirme Seminerleri sayesinde yine yıllardan bu yana yüzlerce gencimizin Erasmus+ projeleri kapsamında yurt dışına gitme hayallerinde öncü olduk
 
Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Akredite edilmiş bir kuruluş olarak 2013 yılından bu yana yaptığımız 50 den fazla proje ile 500 den fazla gencimizi Avrupa Gönüllü Hizmeti, Gençlik Değişimi ve Eğitim Kursu programları ile yurt dışına göndererek gönüllülük faaliyetleri içerisinde yer almalarını sağladık. Ayrıca Türkiye’ye gelen onlarca yabancı gönüllü gençlere ev sahipliği yaptık.
 
Gençler Gaziantep’i Konuşuyor Çalıştayı sonucunda gençlerimizin katılımıyla şehrimizdeki sorunları tartışıp çözüm yolları aradık. Ve raporladığımız çözüm önerilerini Gaziantep yerel yönetimindeki tüm mercilere ileterek gençlerimizin karar alma mekanizmasında etkin rol almasını sağladık.
 
Dünyanın en büyük çevre etkinliği olan Let’s Do It projesine yüksek bir katılım sağlayarak gençler üzerinde çevre bilincini vurguladık.
 
Suriyeli bireylerin Ülkemizdeki adaptasyon sürecinde sosyal uyum eğitimlerini üstlendik, yüzlerce genci bu eğitimlere dahil ederek bu sürecin bir parçası haline geldik
Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden yüzlere genci bir araya getiren Gap Genç festivallerinde aktif rol aldık. Festival kapsamında; atölyeler, kültür sanat etkinlikleri, sivil toplum kuruluşları fuarı, konserler, paneller ve söyleşiler gerçekleşirken; her bir gencin festivale farklı bir renk katmasına vesile olduk.
 
Uluslararası “YouthBankAğı’nın parçası olan ve C.S Mott Vakfı tarafından desteklenen GençBank projesinin Gaziantep’teki yürütücülüğünü üstlendik. Bu proje ile gençlerin güçlendirilmesini, yerel hayata katılımlarının arttırılmasını, kişisel gelişimlerini desteklemeyi ve yaşadıkları yerlerde pozitif katkılar sağlamalarını hedefledik.
 
Yerelde ve ulusalda gençlikle ilgili projelerde, eğitimlerde, seminerlerde yıllarca aktif olarak rol aldık ve iş birliği yaptık.
 
Bu zamana kadar Gençlerimiz için yorulmadan çalıştık, bundan sonraki süreçte de Gençlik için geçmiştekinden daha fazla efor sarf etmeye hazırız.
Gönüllü Ol

Haydi Sende Bize Katıl

Gönüllü Olurmusun